Renowacja mebli drewnianych – jak przeprowadzić?

W ostatnich latach coraz bardziej popularny stał się trend DIY, czyli zrób to sam. Wiele osób samemu wykonuje różnego rodzaju akcesoria czy dodatki, a nawet samodzielnie odrestaurowuje antyki czy odnawia meble. Powód jest bardzo prosty: to nie tylko moda, to także łatwy sposób na to, aby przywrócić życie i blask starym rzeczom, w tym także starym meblom. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób odnawiać meble, tym bardziej te drewniane, gdyż ich renowacja nie jest wcale taka trudna, a może przynieść naprawdę ciekawe efekty. Dzięki temu nie będziemy musieli wyrzucać czegoś, co może posłużyć nam jeszcze przez wiele lat – w ten sposób uda nam się zaoszczędzić także trochę grosza. Samo odnawianie mebli drewnianych zacznijmy przede wszystkim od sprawdzenia ich stanu, byśmy mogli stwierdzić, czy nadają się one w ogóle do takiego procesu.

W wielu przypadkach pomoże tylko odświeżenie koloru, z kolei w wielu innych konieczne będą nieco bardziej zaawansowane czynności. Tak czy siak, jeśli już zdecydujemy się na samodzielną renowację mebli drewnianych, powinniśmy koniecznie się do tego w odpowiedni sposób przygotować. Chodzi tutaj nie tylko o przygotowanie właściwych narzędzi czy akcesoriów, lecz również o odpowiednie przygotowanie mebla. Należy więc pozbyć się wszystkich zarysowań czy przetarć oraz wypełnić ubytki.

W jaki sposób odnowić drewniane meble?

W dalszej kolejności należy wybrać technikę, w ramach której będziemy odnawiać meble – być może wystarczy je pomalować, a być może potrzebna będzie okleina. W tym pierwszym przypadku bardzo ważny jest wybór właściwej farby, która nadaje się do malowania drewnianych mebli.

Dodatkowo, aby uzyskać lepszy i trwalszy efekt, zaleca się również zastosowanie dodatkowych preparatów, w tym na przykład impregnatu. W ten sposób odrestaurowane meble będą cieszyły nas swoim blaskiem przez dłuższy czas, a my zapobiegniemy na przykład powstawaniu odbarwień. Głównie dlatego tak ważne jest, aby jeszcze przed rozpoczęciem procesu renowacji wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, ale również tego typu specjalistyczne preparaty. Drewniane meble mogą odzyskać swój blask także po oklejeniu ich odpowiednim materiałem. Do wyboru mamy na przykład okleinę czy tapetę do mebli, ale bardzo ciekawy i dekoracyjny efekt możemy również osiągnąć poprzez metodę decoupage. W przypadku okleiny, najważniejsze jest aby dobrze ją dopasować pod względem wszystkich wymiarów itp.

Warto także pamiętać, że przyklejanie zawsze powinniśmy zacząć od góry. Nieco bardziej dekoracyjny – często efektowny – efekt osiągniemy, jeżeli stare drewniane meble pokryjemy tapetami, a w ostatnich latach dużą popularnością cieszy się sztuka dekorowania decoupage.