tbom

Nie czekajmy z wizytą u stomatologa

Większość ludzi nie lubi chodzić do lekarzy i zazwyczaj tego typu wizyty odkładane są do momentu, kiedy już nie mamy innego wyjścia, bo ból nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Dodatkowo są tacy lekarze, jak chociażby stomatolog, których staramy się omijać przez jakiś czas, nawet wtedy, gdy boli i czujemy, że naprawdę dzieje się coś niedobrego. A szkoda. Stomatolog to lekarz jak każdy inny, co więcej, jeśli będziemy do niego chodzić profilaktycznie i nie będziemy czekać na moment, kiedy będzie nas mocno bolało i nie będziemy mieli wyjścia, to może się okazać, że te wizyty u niego nie będą takie złe.

Tu także możemy działać profilaktycznie

Czasami wydaje się nam, że nie ma potrzeby chodzenia do stomatologa, jeśli zęby nas nie bolą i nie czujemy, że dzieje się z nimi coś złego. Niestety, takie podejście jest niewłaściwe. To dlatego, że na początku, nawet jeśli już pojawiają się jakieś zmiany na zębach, mogą one być niewyczuwalne.

Może się okazać, że jest jakaś niewielka dziurka, ale ona na razie jest tak mała, że nas nie boli. Jeśli będziemy systematycznie chodzić do stomatologa, aby sprawdzał on stan naszych zębów, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie w stanie taką dziurkę wychwycić i bez problemów będzie mógł się z nią rozprawić, tak aby ta zmiana na naszym zębie, już dalej nie postępowała. Jeśli jednak będziemy omijać stomatologa szerokim łukiem, to szybko może się okazać, że niewielka dziurka będzie rosła, aż w końcu stanie się taka, że nie będziemy w stanie normalnie jeść czy pić, tak żeby nie odczuwać bólu. Co więcej, podczas takich rutynowych kontroli, stomatolog będzie mógł sprawdzić czy nie mamy czasami kamienia na zębach, a jeśli tak, to będzie mógł go usunąć. Tego typu działania są bardzo ważne, ponieważ wpływają na ogólną kondycję naszych zębów.

Nieleczone zęby mogą prowadzić do poważnych powikłań

Musimy sobie zdawać tutaj sprawę z jednej rzeczy. Jeśli nie będziemy leczyć naszych zębów, jeśli pozwolimy, aby były one w złym stanie, to poważnie ryzykujemy naszym zdrowiem.

Nie chodzi tutaj tylko o to, że będziemy mieli problemy z jedzeniem czy piciem, bo ból skutecznie będzie nam uniemożliwiał te czynności. Ani też o to, że nasze zęby mogą być w takim stanie, że będziemy się wstydzili rozmawiać w towarzystwie innych osób, zdając sobie sprawę z tego, że nasza jama ustna nie prezentuje się najlepiej. Chodzi również o to, że nieleczone zęby, mogą być przyczyną zakażenia całego organizmu. Bakterie, które pojawiają się w zębie w związku z próchnicą, mogą przedostawać się krwiobiegiem do innych narządów i powodować ich zakażenie. To z kolei będzie prowadziło do sytuacji, w której zaczną one chorować i przestaną działać tak jak powinny, mając wpływ na pracę całego organizmu. Im szybciej wychwycimy, że z naszymi zębami dzieje się coś niedobrego, tym szybciej odpowiednie działania będzie mógł podjąć stomatolog. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy na stałe wpisali wizyty u niego, najlepiej takie, które będą miały miejsce raz na pół roku, a nie mniej niż raz na rok.

zegarek biżuteryjny biżuteria nietuzinkowe