Jak pomalować meble?

Pomalowanie mebli to jeden z najlepszych pomysłów na to, aby je odświeżyć. Nie trzeba wyrzucać dziś rzeczy i mebli, które zdają się mieć najlepsze lata za sobą – wystarczy trochę pracy i efekty mogą przerosnąć nawet nasze najśmielsze oczekiwania. Nie każdy jednak wie, jak pomalować meble. Nie jest to proces łatwy, tym bardziej, że konieczne są do tego nie tylko odpowiednie narzędzia i akcesoria, ale także właściwie dobrana farba.

Jakby tego było mało, meble trzeba przed pomalowaniem odpowiednio przygotować, gdyż w przeciwnym razie malowanie może dać efekt krótkotrwały. Warto więc dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Zanim zaczniemy więc restaurację starych mebli, powinniśmy dobrze się przygotować i zastanowić, w jaki sposób możemy odnowić stare krzesło, niemodną szafkę czy podrapany stolik. Spośród najważniejszych narzędzi, jakie możemy potrzebować w trakcie prac, warto pamiętać o folii ochronnej, papierze ściernym oraz oczywiście pędzlach.

Wszystkie te akcesoria nie są wcale drogie, a najdroższa może okazać się szlifierka, która jednak w przypadku wielu prac będzie dla nas ogromną pomocą i ułatwieniem. A w jaki sposób przygotować do malowania same meble? Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiednie oczyszczenie ich powierzchni, jak również o pozbycie się różnego rodzaju wgłębień czy zarysowań.

Malowanie mebli – czy to się opłaca?

W większości przypadków malowanie mebli to znakomity i tani sposób na ciekawą zmianę we wnętrzu naszego domu. Wszak nowe meble często dużo kosztują, a domowa renowacja nie powinna wynieść nas za drogo.

Głównie dlatego wiele osób decyduje się na takie właśnie działanie, mogąc przy okazji w ciekawy sposób odnowić niektóre meble, sprawiając że znów będą one modne. Ale przy tym wszystkim pozostaje jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia: czym pomalować meble? Znajdziemy wszak wiele różnego rodzaju farb, ale wybór nie jest łatwy, gdyż to przede wszystkim od tego zależy, jaki będzie efekt oraz jak długo będziemy mogli cieszyć oko odnowionym meblem. Z tego też powodu warto jest wiedzieć o farbach nieco więcej. Najpopularniejsze są oczywiście farby akrylowe, przede wszystkim ze względu na swoją cenę, ale niekiedy warto zainwestować w nieco bardziej trwałe i odporne na zarysowoania farby alkaidowe czy też farby kredowe, które świetnie nadają się do odnawiania antyków.

Mając już wybraną farbę, możemy przejść do malowania. Trzeba wtedy znaleźć odpowiednie miejsce, dobrze je zabezpieczyć (na przykład z pomocą folii ochronnej), a następnie dokładnie umyć mebel, zająć się zarysowaniami czy ubytkami. W dalszej kolejności powinniśmy zeszlifować lub też przetrzeć mebel papierem ściernym. Potem pozostaje nam już tylko pomalować mebel wybraną farbą podkładową, a po upłynięciu wymaganego czasu farbą właściwą.