Tajemniczy Kaliforn 252
Układ okresowy pierwiastków chemicznych mniej więcej pamiętamy ze szkoły. Myli się jednak ten, kto sądzi, że zestawione tam związki są zbiorem skończonym. Ludzkość prowadzi bowiem ciągłe badania nad uzyskiwaniem nowych pierwiastków, które nie występują w naturze, a są sztucznym wytworem.
Zalicza się do nich Kaliforn 252, będący syntetycznym, a równocześnie najdroższym pierwiastkiem na świecie. Uzyskany w 1950 roku przez zespół amerykańskich naukowców swoją nazwę zawdzięcza Kalifornii – jednemu ze stanów USA. Aktualna cena jednego grama tego związku jest szacowana na około 180 milionów dolarów, co stanowi sumę zawrotną, ale całkowicie realną.
Dlaczego akurat ten pierwiastek jest tak drogo wyceniany? Z czego ta wyjątkowo wysoka cena wynika? Kluczem jest to, do jakich celów wykorzystuje się Kaliforn. Na ten moment umożliwia on skuteczną walkę z rakiem – napromieniowuje się nim złośliwe guzy nowotworowe. Oprócz tego pozwala na prześwietlanie części samolotów i reaktorów, a także na wykrywanie przemycanych narkotyków.