tbom

Ubiegłoroczna pokojowa Nagroda Nobla

W zeszłym roku przyznano dwie pokojowe Nagrody Nobla, a w zasadzie jedna została podzielona na dwie osoby. Motywem przewodnim była zdecydowanie walka o prawa dzieci. Dlatego laureatką została Malala Yousafzai.

To młodziutka, bo urodzona w 1997 roku, Pakistanka. Walczy ona o prawa kobiet do nauki. Na początku 2009 roku zaczęła ona pisać bloga.

Ukrywała się tam pod pseudonimem Gul Makai. Pisała o swoich doświadczeniach jako uczennica w Wadi-e Swat. Pisała o tym, jak talibowie zmuszają do zamykania szkół prywatnych po wprowadzeniu zakazu edukacji dziewczynek.

Za swoją działalność została nominowana wielu nagród i wyróżnień. Dnia 9 października dwa lata temu została postrzelona w głowę i szyję przez zamachowców. Byli to talibowie.

Oprócz niej w ataku ucierpiały dwie inne dziewczyny, Kainat Riaz i Shazia Ramzan. W roku 2013 otrzymała dwie ważne nagrody, które przyznaje się walczącym o pokój prawa człowieka czyli Nagrodę Anny Politkowskiej oraz Nagrodę Sacharowa. Rok później otrzymała pokojową Nagrodę Nobla.

https://www.granator.com/film-studio-warszawa https://butiklariss.pl/ flowerbed.pl