tbom

Rodzaje cięcia iglaków

Choć wydawać by się mogło, że iglaki to niewymagające rośliny, to jednak w gruncie rzeczy może okazać się, że trzeba im poświęcić trochę więcej czasu. Wszystko zależy od tego, jakie są nasze zamierzenia, co do aranżacji ogrodu.

Bowiem jeśli ma to być samodzielnie rosnąca bryła, to faktycznie możemy tylko ją podziwiać, jednak jeśli założeniem jest stworzenie dekoracyjnych form, to jednak trzeba się do tego nieco przyłożyć. W tym celu koniczne będzie zastosowanie wspomnianego już cięcia.

Jednak od razu pojawia się pytanie, jakiego cięcia. W przypadku iglaków można tylko ograniczyć się do usunięcia nadmiernie zarastających gałęzi, poprzez formowanie żywopłotu, aż do upiększającego cięcia.

Takie zabiegi wykonuje się dwa razy w roku, najlepiej pod koniec marca, kiedy jeszcze nie pojawiły się młode pędy. Następnie po intensywnym wzroście gałęzi pod koniec czerwca.

Warto jednak pamiętać, że nawet najmniejsze cięcie musi być przeprowadzone w umiejętny sposób. Tak, aby nie uszkodzić pędów i nie zaszkodzić całemu krzewowi.

www.gimsat.com.pl