tbom

Kiedy potrzebna jest wizyta u ortodonty?

Pamiętajmy, że stomatolog zajmuje się przede wszystkim leczeniem zębów i wychwytywaniem wszelkich nieprawidłowości, które mogą się pojawiać w ich obszarze. Jednak może się okazać, że będziemy musieli się zapisać do gabinetu stomatologicznego, ale nie po to, aby leczyć nasze zęby z jakichś ubytków, ale po to, aby pomóc im wejść w odpowiednie miejsce. To oznacza, że wówczas musimy się spotkać z ortodontą. To właśnie ortodoncja jako dział stomatologii zajmuje się prostowaniem zębów, ingerencją w naturalną wielkość szczęki, aby zęby mogły prosto wejść w swoje miejsce i żeby były równe.

Tutaj także powinniśmy wybierać najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie, tak abyśmy mieli pewność, że dzięki nim nasze zęby będą się wspaniale prezentowały.

Jak to wygląda?

Jeżeli widzimy, że nasze zęby nachodzą na siebie, bo wydają się za duże na wielkość naszej szczęki, to powinniśmy się zapisać do ortodonty. On się wszystkiemu dokładnie przyjrzy, oceni jaki jest stopień skrzywienia naszych zębów i jakie konkretnie działania będziemy musieli podjąć. Może się wówczas okazać, że wystarczy tylko, za pomocą specjalnie skonstruowanego aparatu powiększyć naszą szczękę, sztucznie doprowadzić do jej poszerzenia, a zęby wejdą w swoje miejsce i będziemy mogli się cieszyć prostym, pięknym uśmiechem.

Ale może się okazać, że samo noszenie takiego aparatu nie przyniesie odpowiednich rezultatów, bo skrzywienie jest tak duże, że aparat nie będzie w stanie aż tak mocno rozciągnąć naszej szczęki, albo mogłaby ona przez to wyglądać nienaturalnie. Wówczas może być tak, że ortodonta zaleci nam wizytę u stomatologa z informacją, które zęby powinien on wyrwać, tak aby noszenie aparatu przygotowanego przez ortodontę, dało dokładnie takie efekty jakie chcieliśmy i żeby zęby weszły na swoje miejsce. Będziemy tutaj mieli do wyboru dwa rodzaje aparatów, a stopień ingerencji w szczękę, będzie określał, z którego z nich, tak naprawdę powinniśmy skorzystać.

Stały czy ruchomy

Jeżeli skrzywienie jest niewielkie i tak naprawdę wystarczy tylko trochę rozszerzyć naszą szczękę, to może się okazać, że ortodonta zaproponuje nam noszenie aparatu ruchomego.

To będzie oznaczało, że będziemy go mieli nosić minimum przez określoną ilość godzin w ciągu dnia, ale jednocześnie będziemy mogli go wyciągać do jedzenia czy kiedy pójdziemy gdzieś w gości. Jeśli nie będziemy chcieli, aby jakieś postronne osoby wiedziały o tym, że nosimy taki aparat, to się nie dowiedzą. Jeśli jednak to skrzywienie jest duże i potrzeba będzie dość zdecydowanej ingerencji, to może nam być zalecony aparat stały. Wówczas za pomocą specjalnych gumek i drutów zostanie on przymocowany do naszych zębów, opierając się na każdym z nich i samodzielnie nie będziemy w stanie go zdjąć.

Będzie on nam towarzyszył cały czas, a co ważne sam również będzie wymagała odpowiedniej pielęgnacji, dlatego też, będziemy musieli pamiętać o tym, aby myć zęby po każdym posiłku. Warto popatrzeć na swoje zęby i zastanowić się, czy powinniśmy skorzystać z pomocy ortodonty, czy jednak nasze zęby prezentują się idealnie.

Stomatolog dentysta http://www.medident.pl/ Poznań Piątkowo długie sukienki www.unhuman-familia.pl