Jak zrobić meble z palet?

Odświeżenie balkonu czy tarasu po zimie to bardzo trudne wyzwanie. Każdy chciałby wtedy przygotować sobie miejsce, w którym mógłby miło i przyjemnie odpocząć, gdy temperatury zaczną w końcu rosnąć i będzie można zacząć spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. W wielu przypadkach zakup całkowicie nowego kompletu wypoczynkowego nie jest jednak możliwy. Co zrobić w takiej sytuacji? Można wykorzystać materiały, które są nie tylko tanie, ale również lekkie i ekologiczne. Oczywiście wymagana jest również praca, czyli pewien nakład sił, natomiast finalnie z pewnością będziemy zadowoleni z efektu, mając przy okazji świadomość, że samodzielnie udało nam się zrobić coś ciekawego i przydatnego.

Wystarczy tylko odrobina kreatywności, aby małym kosztem stworzyć swój własny praktyczny i wygodny zestaw wypoczynkowy. W tym celu możemy wykorzystać na przykład palety. Coraz więcej osób wykorzystuje je do różnego rodzaju pomysłów z gatunku „DIY”, czyli zrób to sam. Powód jest prosty: tego typu rozwiązania nie wymagają dużego nakładu sił ani pieniędzy, a tymczasem ogromnie cieszą, właśnie ze względu na to, że zrobiliśmy je samodzielnie. Dodatkowo, meble stworzone przez nas samych z pewnością będą unikatowe, no i na pewno odpowiadać będą naszym gustom.

W jaki sposób wykorzystać więc skrzynki czy palety? Potrzebny będzie nie tylko dobry pomysł, ale również odpowiednie narzędzie, w tym m.in. kątowniki, wkrętarka, szlifierka (lub papier ścierny) oraz narzędzia do malowania i różnego rodzaju akcesoria jak impregnat, emalia do drewna czy masa szpachlowa.

Co można stworzyć z palet?

Do popularnych pomysłów, w ramach których możemy ciekawie wykorzystać drewniane palety czy skrzynki, należy przede wszystkim kanapa na taras czy do ogrodu, jak również stoliki. W obu przypadkach najważniejszy jest dobry projekt, co oznacza nie tylko stworzenie kreatywnego pomysłu, lecz również odpowiednie pomierzenie wszystkich wymiarów itp.

W dalszej kolejności możemy zabrać się za obróbkę palet, którą rozpoczynamy od porządnego ich wyczyszczenia oraz pozbycia się wszelkiego rodzaju skaz, ubytków czy nierówności. W tym pomoże nam na przykład szlifierka czy papier ścierny. Ubytki możemy wypełnić natomiast masą szpachlową. Kolejny krok to malowanie drewna, do czego wykorzystamy nie tylko impregnat, ale też przede wszystkim wybrane przez nas farby. Dalej pozostaje nam już odpowiednie mocowanie palet (na przykład za pomocą śrub czy kątowników), a następnie wykończenie kanapy czy stolika.

Kanapę stworzymy poprzez położenie na paletach wygodnego materacu czy poduszek, które trzeba oczywiście odpowiednio przymocować do naszego nowego mebla. Stolik z kolei może zostać wyposażony w hartowane szkło, które stworzy w ten sposób ciekawy i estetyczny blat.