Jak dobrać kolor ścian do mebli?

Aranżacja wnętrz to nie tylko odpowiednie umieszczenie wszystkich mebli, zadbanie o dodatki i czy wyposażenie pomieszczenia w ciekawe akcesoria. To także odpowiednie dobranie koloru ścian do mebli. Nie jest to wcale takie łatwe zadanie, choć nie jest też wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się to wydawać. Zanim rozpoczniemy malowanie pokoju powinniśmy bowiem po prostu dobrze przemyśleć, jaką paletę barw wybierzemy. Pomóc w tym może skorzystanie z jednej z trzech zasad dotyczących doboru kolorów ścian do mebli. W ten sposób unikniemy problemów z kolorystyką, co może znacząco wpłynąć na sukces aranżacji danego wnętrza.

Po pierwsze, możemy dobrać kolory ścian do mebli w sposób tonalny. Aby to zrobić należy rozpocząć przygotowania od tych mebli, które będą swego rodzaju punktem wyjścia do ustalenia całej palety barw. To na nich w pewnym sensie oprze się cała kolorystyka w danym pomieszczeniu – z reguły są to na przykład zestaw wypoczynkowy (kanapa i fotel) czy regał. Nie chodzi w tym wszystkim oczywiście o to, aby ściany pomalować na taki sam kolor ja wspomniane meble – możemy jednak przechodzić od jasnych do ciemnych odcieni. W ten sposób, do jasnych mebli bardzo często dobiera się ciemniejsze kolory ścian, a do ciemnych mebli jaśniejsze. Znaczenie ma również przestrzeń danego pomieszczenia – w większych pokojach z reguły lepiej sprawdzają się ciemne kolory, a w pomieszczeniach o nieco mniejszych rozmiarach lepszą opcją będzie jasna kolorystyka.

Dobieramy kolor ścian do mebli – harmonia czy kontrast?

Stosowanie tonacji to tylko jedna z możliwości, jeśli chodzi o dobór kolorów ścian do mebli. Możemy bowiem także zdecydować się to zrobić w sposób harmonijny albo wręcz przeciwnie, postawić na kontrasty. W tym pierwszym przypadku podkreśla się przede wszystkim fakt, że naturalna kolorystyka jest niezwykle bezpieczna i z reguły taki wybór oznacza, że efekty aranżacji wnętrz powinny nas zadowolić. Dodatkowo, harmonijne dobieranie kolorów ścian do mebli pozwoli nam ciekawie podkreślić pewne elementy, dzięki czemu wystrój z pewnością nie będzie nudny, a jednocześnie zachowamy harmonię. Są jednak i tacy, którzy za harmonią nie przepadają – takie osoby zdecydowanie bardziej wolą kontrast. Dobierając kolory ścian do mebli w ten właśnie sposób najważniejsze jest zidentyfikować te kolory, które są dominujące, jeśli chodzi o nasze meble, a następnie wybrać zupełne przeciwieństwa w palecie barw.

Warto jednak przy tym pamiętać, aby nie przesadzić – zdaniem ekspertów, kontrasty sprawdzą się przede wszystkim wtedy, kiedy paleta barw zostanie ograniczona do trzech, maksymalnie czterech kolorów. W przeciwnym razie aranżacja wnętrza po prostu nie będzie wyglądać zbyt dobrze.